www.garliava.lt

2022 07 21 06 18 08 author Mantas Repecka

2022 07 21 06 18 08 author Mantas Repecka

 

 

Visame pasaulyje liepos mėnuo yra mėnuo be plastiko. Lietuvoje šis mėnuo bus pažymėtas pirmuoju pakilimu karšto oro baliono, kuris siųs priminimą apie būtinybę rūšiuoti plastiką, popierių, stiklą ir kitas perdirbamas medžiagas. Naujasis oro balionas siunčia vieno žodžio žinutę iš dangaus: „RŪŠIUOKIME“. Ją ir oro balioną pristatė pakuočių atliekų tvarkymo įmonė VšĮ „Gamtos ateitis“.

 

 

Motyvacija atkakliems rūšiuotojams ir dar nepradėjusiems rūšiuoti

 

„Plastiko, popieriaus ir stiklo rūšiavimas – labai žemiškas užsiėmimas, kuris reikalauja valios, pastangų ir gerų įpročių. Taidar viena pareiga dienos eigoje, todėl norėjome suteikti jai daugiau polėkio. Taip gimė idėja apie oro balioną, kuris, tikimės, kilstels mūsų motyvaciją rūšiuoti. Atsakingiesiems, kurie kasdien rūšiuoja, oro balionu tikimės suteikti džiaugsmo ir patvirtinimą, jog jie eina teisingu keliu. Tuo tarpu tiems, kurie šią veiklą vis atidėlioja, tikimės suteikti įkvėpimo“, – šypsosiVšĮ „Gamtos ateitis“ viešinimo ir rinkodaros vadovė Diana Ramanauskaitė.

 

D. Ramanauskaitės teigimu, simboliška, kad apie rūšiavimą primenantis oro balionas į Lietuvos padangę pakils kaip tik tuo metu, kai Jungtinių Tautų Aplinkos programos nariai ruošia pirmąjį konvencijos dėl plastikos taršos mažinimo dokumentą. Pagal jį plastiko taršos mažinimo prievolė galios visoms Jungtinių Tautų šalims narėms nuo 2025 metų.

 

„Labai džiaugiamės, kad oro balionų parką pasiekė socialiai atsakinga iniciatyva, paliečianti kiekvieną. Tikime, kad aplinkos tausojimo ir rūšiavimo žinutei abejingų nebus, ir, pasiekus dangų tokiu oro balionu, grįžus į žemę bus daugiau jėgų imtis svarbaus rūšiavimo darbo. Oro balionų pramogą besirenkantiems žmonėms rūpi konkretaus oro baliono istorija, tad mūsų pilotai pasirūpins tinkama rūšiavimo žinutės sklaida“, – sako VšĮ „Oreivystės centras“ atstovas – nuo 2009 metų oro balionus pilotuojantis Giedrius Leškevičius.

 

Į vandenyną kasmet išleidžiame 11 milijonų tonų plastiko

 

Poreikis kalbėti apie plastiko ir kitų atliekų rūšiavimą iš mūsų kasdienybės niekur nedings. Priešingai, šis poreikis kasmet tik didės, atsižvelgiant į žemės išteklius, senkančius dėl taršos.

 

„Prasidėjus atostogų sezonui, mums visiems buvojant prie jūros ir vandenyno, verta prisiminti, jog kasmet į pasaulio vandenis išleidžiame 11 milijonų tonų plastiko atliekų. Nors mūsų pakrantėje to plika akimi nesimato, besivystantis Azijos regionas dūste dūsta nuo plastiko ir kitų atliekų, kuriuos vandenynas suneša į šio regiono pakrantes. Jose yra atskira profesija – atliekų rinkėjai, kurie rankomis renka iš viso pasaulio suplūdusias perdirbamas pakuotes. Jei kiekvienas reguliariai per savaitę išrūšiuotume bent vieną perdirbamų atliekų maišelį, prisidėtume prie sunkaus atliekų rinkėjų darbo“, – sako D. Ramanauskaitė.

 

Net 80 proc. šių plastiko atliekų vandenyną pasiekia iš sausumos. Didžiąją jų dalį – net tris ketvirtadalius – sudaro nesurinktos atliekos. Vieną ketvirtadalį sudaro plastikas, į vandenyną patenkantis iš surinktų atliekų.

 

"Pasauliniu mastu vis dar rūšiuojame nepakankamai ir, nors dedame daug pastangų, perdirbame vos dešimtadalį plastiko atliekų. Tarptautiniai rodikliai rodo, kad net 50 procentų plastiko atliekų galiausiai atsiduria šiukšlynuose. Turint minty, kad plastiko vartojimas per pastaruosius 30 metų išaugo keturis kartus, o vieningą plastiko taršą reguliuojantį reglamentą turėsime tik po kelių metų, ateities tendencijos nedžiugina. Rūšiuokime – tai ne jau nebe kvietimas, tai jau moralinis imperatyvas“, – sako VšĮ „Gamtos ateitis“ viešinimo ir rinkodaros vadovė.

 

Karšto oro balionas su ryškiai matoma žinute „Rūšiuokime“ pirmą kartą pakilo Vilniuješįryt, anksti ryte, liepos 21 d. Toliau savo kelionę balionas tęs Vilniuje, Kaune ir Trakuose.

 

Apie „Gamtos ateitis“

 

VšĮ „Gamtos ateitis“ – licencijuota, viena didžiausių pakuočių atliekų tvarkymo organizacijų Lietuvoje, koordinuojanti Lietuvos gamintojų ir importuotojų tiekiamų į Lietuvos Respublikos vidaus rinką pakuočių atliekų tvarkymą. Organizacijos tikslas – atstovaujant Lietuvos gamintojams ir importuotojams, vystyti tvarią ir efektyvią pakuočių atliekų tvarkymo veiklą, taip pat – įvairiomis priemonėmis vykdyti visuomenės švietimą ir edukaciją, siekiant didinti gyventojų, savivaldos, verslo atsakomybę ir sąmoningumą aplinkos taršos pakuočių atliekomis bei jų rūšiavimo klausimais.

 

 

Kontaktai:

Diana Ramanauskaitė

Viešinimoirmarketingovadovė

VšĮ „Gamtos ateitis“

37065502837

diana.ramanauskaite@gamtosateitis.lt