www.garliava.lt

KAUNO RAJONO POLICIJOS PAREIGŪNAI
KARTU SU KAUNO RAJONO SAVIVALDYBĖ
KVIEČIA KURTI KAUNO RAJONE SAUGIĄ APLINKĄ KARTU

KAUNO RAJONO GYVENTOJAI KVIEČIAME JUS PRISIJUNGTI PRIE PROJEKTO „SAUGUS KAIMYNAS - SAUGUS AŠ“


KAS YRA Saugi kaimynystė?

Saugi kaimynystėSAUGI KAIMYNYSTĖ yra viena populiariausių ir sėkmingiausių kada nors egzistavusių nusikalstamumo prevencijos priemonių. Ji pagrįsta paprastomis idėjomis ir vertybėmis, kurios priimtinos daugeliui žmonių. Svarbiausia susiburti su kaimynais, siekiant mažinti vietinį nusikalstamumą ir viešosios tvarkos pažeidimų, padaryti savo aplinką saugesne ir geresne vieta gyventi, dirbti, pramogauti, ilsėtis, žaisti.
SAUGI KAIMYNYSTĖ skirta ne tik nusikalstamumui mažinti, bet ir bendruomenės dvasiai ugdyti, geriems santykiams puoselėti. Ji suburia žmones bendram tikslui kovoti su nusikaltimais ir teisės pažeidimais, saugant vienas kito turtą.

Tik JŪSŲ ir kaimynų bendradarbiavimas su policija bei Savivaldybe didins saugumą Jūsų gyvenamojoje vietovėje.
Atminkite, kad tik vieningi ir budrūs kaimynai gyvena saugiai. Kurkite saugios kaimynystės grupes!


Saugios kaimynystės principai

       1. Būkite Kauno rajono policijos „stebėtojais“. Niekas kitas nei vietinis gyventojas geriau nepažįsta savo namo, sodo namelio, laiptinės ar gatvės gyventojų. Policijos pareigūnai ne visada gali būti toje vietoje, kur nusikaltėlis bandys pasikėsinti į Jūsų ar kaimyno turtą Tik vietiniai gyventojai, gerai pažįstantys savo kaimynus, gali pranešti policijai apie įtartinus asmenis, neįprastus reiškinius ar transporto priemones. Būdami Kauno rajono policijos „stebėtojais“, praneškite apie įtarimą sukėlusius reiškinius – tuo sustiprinsite teisėtvarką savo gyvenamajame rajone ir padėsite sumažinti nusikalstamų veikų bei teisės pažeidimų. Saugios kaimynystės grupių „stebėtojais“ gali būti įvairaus amžiaus asmenys, net ir vaikai.

       2. Dalyvaukite SAUGIOS KAIMYNYSTĖS veikloje.  
       Kauno rajono gyventojai, įsitraukite į SAUGIOS KAIMYNYSTĖS projekto įgyvendinimą, padėkite sukurti saugią gyvenamąją aplinką Kauno rajone, savanoriškai prisidėkite prie kitų nusikalstamumo prevencijos programų. Nuo Jūsų dalyvavimo šioje veikloje priklauso visų Kauno rajono gyventojų saugumas ir gerovė.

       3. Nelikite abejingi neįprastiems reiškiniams. Skirdami bent truputį savo laiko, Kauno rajono gyventojai gali padaryti jį saugesnį. Būkite dėmesingi situacijoms, kurios neatrodo teisingos. Skubiai praneškite apie neįprastus reiškinius ar nusikalstamas veikas Kauno rajono policijai. Prisidėkite prie saugios aplinkos kūrimo ir palaikymo. Jei turite vertingos informacijos apie nusikalstamas veikas ar teisės pažeidimus, praneškite ją Kauno rajono policijai.

       4. Bendraukite su kaimynais. Susipažinkite su kaimynais, bendraukite tarpusavyje. Jei žinosite kaimynų dienotvarkę, laisvalaikį, pavyzdžiui, darbo grafiką, išvykas, atostogų keliones, bus lengviau pastebėti, jei atsitiktų kas neįprasto. Geri santykiai su kaimynais – tai Jūsų saugumo garantija.

 

10 dalykų, kuriuos Jūs ir Jūsų kaimynai gali padaryti, kad išvengtumėte nusikaltimų ir smurto gyvenamojoje teritorijoje

1. Bendradarbiaukite su Kauno rajono policijos pareigūnais, Savivaldybės, seniūnijos tarnautojais, visuomeninėmis, nevyriausybinėmis organizacijomis, siekdami saugios kaimynystės savo gyvenamojoje vietoje. Nesigėdykite jiems pranešti apie savo bendruomenės poreikius, lūkesčius, problemas.

2. Susipažinkite su savo kaimynais. Pasikeiskite telefonų numeriais, kad prireikus galėtumėte nesunkiai juos surasti. Jei išvykstate iš namų ilgesniam laikui, būtinai paprašykite kaimynų ar draugų, kad jie reguliariai išimtų spaudą iš Jūsų pašto dėžutės. Sudarykite kaimynų sąrašą norinčių dalyvauti saugios kaimynystės veikloje. Išsirinkite vieną aktyvų kaimyną, kuris taptu saugios kaimynystės grupės koordinatoriumi.  
 
3. Tapkite vienišo, pagyvenusio kaimyno, kuris  dažnai būna namuose, draugu, prireikus jam padėkite. Tokie kaimynai yra labai vertingi Jūsų namų „stebėtojai“, nes jie lieka namuose būtent tuo metu, kai kiti dirba. Todėl vagys ar plėšikai turės daug mažiau galimybių apsilankyti svetimuose namuose niekieno nepastebėti.

4. Pradėjus veikti saugios kaimynystės grupei ir subūrus aktyvių kaimynų grupę įkurkite savisaugos grupę, kuri galėtų patruliuoti jūsų gyvenamojoje teritorijoje, padėti policijos pareigūnams. Sudarytos savisaugos grupės nariai registruojasi artimiausioje policijos nuovadoje ar prevencijos poskyryje.  
 
5. Įsitikinkite, kad visų amžiaus grupių jaunimas jūsų gyvenamojoje teritorijoje turi kuo užsiimti, kur tinkamai praleisti laisvalaikį. Įrenkite jiems žaidimų aikšteles kiemuose, organizuokite, veskite įvairias programas, įtraukite juos į savanoriškas veiklas.

6. Bendradarbiaukite su policija, pagrindinį dėmesį skirkite nusikalstamumo prevencijai, o ne jau įsisenėjusioms problemoms likviduoti. Diskutuokite įvairiais prevenciniais klausimais (namų saugumas; kaip atpažinti įtartiną asmenį; savisauga; kaip pranešti apie nusikaltimus policijai; narkotikų prevencija; vandalizmas; smurtas šeimoje; neįgaliųjų saugumas; atostogų saugumas; apgavystės telefonu ir pan.).

7. Skatinkite savo kaimynus nebūti abejingais, kreiptis į policiją, jei pamatytų bent menkiausią nusikalstamą veiką ar kitą teisės pažeidimą.

8. Palaikykite tvarką prie savo namų! Į šią veiklą įtraukite visus – vaikus, paauglius, pagyvenusius žmones. Graffiti, šiukšlės, apgriuvę pastatai, apleisti automobiliai praneša potencialiems nusikaltėliams, kad jūs nesirūpinate savo gyvenamosios aplinkos saugumu, sudarote sąlygas daryti nusikaltimus. Kreipkitės į seniūną, prašydami pagalbos šioms problemoms spręsti.

9. Laiptinėse pakabinkite specialių žinybų sąrašą su jų kontaktiniais telefonų numeriais, adresais. Nurodykite, kas yra jūsų rajono įgaliotinis, seniūnas, namo komendantas.

10. Įrenkite kieme, laiptinėse apšvietimą, įstatykite rakinamas lauko duris laiptinėse, rūsiuose. Pakeiskite išdužusius laiptinių, rūsių langus.  

Saugios kaimynystės grupės įkūrimas

Susipažinkite su savo kaimynais. Sudarykite kaimynų, sutinkančių dalyvauti Saugios kaimynystės veikloje sąrašą. Išsirinkite saugios kaimynystės grupės koordinatorių.
Susisiekite su artimiausia policijos nuovada arba Kauno apskr. VPK Kauno r. PK VTS Prevencijos poskyrio pareigūnais. Susitarkite dėl susitikimo su policijos pareigūnais ir seniūnijos darbuotojais.
Koordinatorius, policijos įstaigos vadovas ir seniūnas pasirašo saugios kaimynystės bendradarbiavimo sutartį.
Artimiausios policijos nuovados  arba Kauno apskr. VPK Kauno r. PK VTS Prevencijos poskyrio pareigūnai supažindina saugios kaimynystės grupės narius su šia veikla, praveda mokymus.
Kauno rajono specifika leidžia saugios kaimynystės grupes formuoti net tik daugiabučiuose namuose, bet ir  miesteliuose, gyvenvietėse, kvartaluose, kaimuose, gatvėse, sodybose ir kitose vietose. Dažniausia gyvenvietės ar kaimai suskirstomi sektoriais, kuriuose vykdoma saugios kaimynystės grupės veikla.    

Nuo sutarties pasirašymo dienos pradeda veikti saugios kaimynystės grupė

Įkūrus saugios kaimynystės grupę sektorius ar namas žymimas informaciniu stendu, skelbimų lentose atsiranda informacija apie saugią kaimynystę, ant nuosavų namų yra klijuojami lipdukai apie kaimynų teritorijos stebėjimą ir kontroliavimą. Nusikalstamų veikų prevencijai vykdyti policijos pareigūnai vykdo vertingų daiktų (dviračių, MRT ir kt. ) žymėjimą.

Naudingi patarimai vagysčių prevencijai

Saugios durys
 
Jokie užraktai nepadės, jei pati durų konstrukcija bus netvirta ir nestabili. Geriausiai, jei jos yra šarvuotos ir su metaline stakta, nes tokias išlaužti yra gana sunku. Bet kuriuo atveju būtina, kad pačios durys būtų gana geros kokybės, tarpai tarp durų rėmo ir sienos – minimalūs, durys įstatytos taip, kad atsidarytų į išorę. Rekomenduotina, kad vyriai būtų su papildomais kaiščiais, trukdančiais nupjovus vyrius atidaryti duris.
 Geras sprendimas būste įstatyti antras duris – vagis tiesiog ilgiau užtruks mėgindamas įsilaužti į namus.

Saugūs raktai

Kiekvienas šeimos narys privalo turėti po atskirą namų raktą. Nesidalykite vienu raktu, palikdami jį „sutartoje vietoje“ – tai tikrai nesaugu! Jei kuris nors šeimos narys pametė raktus, būtinai pakeiskite durų spyną ar spynos mechanizmą. Niekada negalite būti
tikras, ar raktai buvo pamesti, ar juos kažkas         sąmoningai ištraukė.

Patikima spyna
 
       Dažniausiai į namus įsibraunama pro duris, išlaužus spyną. Todėl labai svarbu pasirūpinti ne tik tvirtomis durimis, bet ir patikima durų spyna. Be paprastų, nesudėtingos konstrukcijos spynų, galima įsigyti sustiprintų, siauro profilio, įvairių pakabinamų ar kodinių spynų. Specialistai pataria įsigyti spynų su apsauginiais cilindrais. Cilindrai yra laba tikslūs ir
sudėtingi, itin sumažinantys galimybę padirbti ir parinkti raktą. Jie apsaugo nuo rakto kopijavimo, gręžimo, nesankcionuoto rakinimo ir iš dalies teikia apsaugą nuo cheminių medžiagų poveikio. Tokios spynos turi ir apsaugines plokšteles, dengiančias spynos mechanizmą, kuris pagamintas iš tvirto metalo ir neleidžia išlaužti bei gręžti spynų. Be to, patikimi spynų skląsčiai gaminami iš kelių tvirto metalo sluoksnių, kuriuos sunku pjauti. Pasaulyje yra nemažai pripažintų spynų gamintojų, kurių produkciją galima drąsiai rinktis. Tai „Assa“, „Abloy“, „Mottura“, „Mul-T-Lock“,  „Securemme“, „CR Serature“, „Cisa“, „M.U.“.

Saugūs langai

Langai – taip pat populiarus vagių patekimo į būstą būdas. Todėl rekomenduojama juos papildomai apsaugoti. Tai ypač aktualu individualių namų savininkams ir daugiabučių namų gyventojams, kurių butai yra pirmame arba viršutiniame aukšte. Gana sudėtinga įveikti langus, kuriuose įrengtos specialios spynelės, apsaugančios varčią nuo išlaužimo, o stiklai padengti specialiomis apsauginėmis plėvelėmis.
Sulaikyti vagis gali ir apsauginės grotos bei žaliuzės. Jei nusprendėte įsirengti grotas, montuokite jas iš vidinės patalpos pusės – norėdami jas nupjauti nusikaltėliai turės išdaužti langą. Dūžtantis stiklas gali atkreipti kaimynų ar praeivių dėmesį. Daug veiksmingesnės yra apsauginės žaliuzės. Jas atverti užtrunka laiko, taip pat prie žaliuzių galima tvirtinti signalizacijos jutiklius. Kol vagis laužia žaliuzes, o vėliau bando atverti langą, signalizacija saugos tarnyba jau būna gavusi žinią apie įsilaužimą.

Apšvietimo įrengimas

Pasirūpinkite, kad  takas iki Jūsų privataus namo, buto ar sodo namelio durų būtų gerai apšviestas. Geriausiai, kad šviestuvai būtų su judesio jutikliu – tamsiu paros metu staigiai užsidegusi šviesa gali išgąsdinti vagį. Jei gyvenate daugiabučiame name – pasirūpinkite savo laiptinės apšvietimu. Laiptų aikštelėje perdegus lemputei, būtinai ją pakeiskite nauja, kad galėtumėte per durų akutę aiškiai matyti, kas pas Jus atėjo. Atminkite, kad šviesa trukdo nusikaltėliams, o Jums padeda!


Šuo namuose

Jūsų namus bei turtą gali apginti ir gerai dresuotas šuo. Jis pirmas įspėja šeimininkus apie atvykusius svetimus žmones bei gali išgąsdinti „nelauktus svečius“. Bet nereiktų pervertinti šio namų sargo galimybių – šuo gali būti lengvai paperkamas maistu, apsvaiginamas specialiomis dujomis ar net nužudomas.

kAUNO RAJONO policija
Pataria:

- susiburkite į saugios kaimynystės grupes;
- įsirenkite patikimas duris, langus, spynas;
- įsirenkite signalizaciją;
- drauskite turtą;
- žymėkite daiktus policijoje.

Jei nelaimė vis tik įvyko, grįžę į namus radote išlaužtas ar atidarytas duris, kuo skubiau informuokite Kauno rajono policiją tel. Nr.:(8 37) 30 39 51, 32 15 43 (visą parą) arba 112.

POLICIJA PRAŠO:

- neištrypkite, neištrinkite, nesunaikinkite  nusikaltėlių pėdsakų, neikite į vidų ir neieškokite, kas pavogta;
- nepalikite bereikalingų pėdsakų;
- saugokite įvykio vietą.

Dėl saugios kaimynystės grupių sudarymo prašome kreiptis į artimiausią policijos nuovadą arba į Kauno apskr. VPK Kauno r. PK VTS Prevencijos poskyrį tel. Nr.: (8 37) 39 53 03, 39 53 02 darbo dienomis 8-17 val., el. paštas: darius.joneikis@policija.lt.

Papildoma informacija apie vykdomą projektą internete: http://www.policija.lt/kaunorpk/